En Iyi Resimden Yazı Fontu Bulma Sitesi Hangisi?

Hani başa gelmeyince bilinmez derler ya gerçekten doğru. Bugün sizlere yazı fontu bulma ile ilgili kapsamlı bir yazı hazırladım. Geçen gün bir arkadaşım bir el yazısı resmi gönderdi ve dedi ki “Resimdeki yazı fontunu nasıl buluruz? Bir yazının hangi font olduğunu nasıl anlarız?” Ben de bunun üzerine arkadaşım için epeyce araştırma yaptım ve online olarak en iyi yazı fontu bulma konusunda epeyce bilgi edindim. Aslında bu iş için geliştirilmiş font bulma programları mevcut. Fakat yaptığım araştırmalar ve testler gösterdi ki bir görselden yani resimdeki fontu bulmak için en kolay yöntem en kısa çözüm font bulma sitelerini kullanmak. Hemen aşağıda en iyi resimden font bulma sitelerini sizler için test ettim. Gelin şimdi birlikte ana başlıklarımıza bir göz atalım.

Yazı Fontu BulmaResimdeki Yazı Fontunu Bulma | Font Bulucu Sitelerin Kullanımı Hakkında

Fontunu merak ettiğiniz yazının bulunduğu görseli (jpg, png gibi uzantılı resim ve fotoğraflar) yazı tipini bulmak için aşağıda verdiğim sitelere yüklüyoruz. Fontunu belirlemek istediğiniz kısmı kırpmanız işinizi daha da kolaylaştırır. En iyi resimden yazı fontu bulma sitesi hangisi? İşte size fotoğraftan online yazı fontu bulma siteleri listemiz.

 1. myfonts.com
 2. fontsquirrel.com
 3. fontspring.com


Resimdeki Fontu Bulma Siteleri Testi (Resimli Anlatım)

Öncelikle testi nasıl yaptığımı kısaca anlatayım. İlk olarak photoshopta boş bir belge oluşturdum. Boş, beyaz bir sayfaya site adımızı sırf bulunamasın diye zor bir yazı tipi karakteriyle yazdım. 🙂 Hem de el yazısı ile yazılmış bir font kullandım. Bakalım hangi site bulabilecek. Ya da bulabilecek mi 🙂 3 sitede de hemen altta bulunan görseli kullandım.

resimdeki fontu bulmak


Myfonts.com ile Resimdeki Fontu Bulma

 • Sitede WhatTheFont sayfasına gidiyoruz.
 • Yazı tipini bulmak istediğiniz resmi Dosya Seç butonundan seçiyoruz.

Fontu bulmak myfonts

 • Daha sonra fotoğrafı siteye yüklemek için Continue yani Türkçe anlamı ile Devam et butonuna tıklıyoruz.
 • Yüklemenin ardından da size fotoğraftaki bazı harfleri işaretleyerek sizlere bu harflerin hangi harf olduğunu verdiği kutucuklara girmenizi istiyor. Yani karakter seçimi yapmanızı istiyor.
 • Burası çok önemli. Eğer sizin fotoğrafınızda birden fazla farklı yazı tipi varsa siz sadece bulmak istediğiniz yazıdan sorulan harfleri girmelisiniz ve sadece tek harf sorduklarının boşluklarını doldurun.

karakter seçimi

 • Her şey tamam olduğunda fontu bulmak için yine devam et butonuna tıklıyoruz. Sonuç olarak size, yüklediğiniz resimdeki fontlara en çok benzeyen alternatif fontları çıkarıyor ve fontlar listeleniyor. Size de resimdeki bulmak istediğiniz fontunuzun hangisi olduğunu belirlemek kalıyor.

lucida handriting italic font


Resimden Font Bulma Siteleri Test Sonuçları Değerlendirmesi (En iyi ve Başarılısı Hangisi?)

Aslında bu üç online sitelerin (myfonts.com, fontsquirrel.com, fontspring.com) hepsi başarılı. Fakat ben zor bir font ile yaptığım bu testte gördüm ki en başarılı olanı myfonts.com oldu. Diğer iki site ile de bu testi yaptım fakat ekran görüntüsü ile makaleye eklemedim. Çünkü diğer iki sitenin test sonucunda önerdiği yazı tipi fontlarının arasında bizim resimdeki font yoktu. Evet onlarda da fontlar listeleniyor fakat sanırım doğru sonucu vermede sıkıntı yaşadılar.  Dolayısıyla başarısız oldular. Resimdeki fontu bulmak için ben en çok myfonts.com sitesini beğendim ve herkese de öneriyorum.  Umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur. Elimden geldiğince anlaşılır biçimde aktarmaya çalıştım. Yazıyı oylamayı ve yorum bırakmayı unutmayınız. 🙂

Bir önceki yazımız olan Instagram Hikaye Konum Ekleme Nasıl Yapılır? | Yer Bildirimi Etiketleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

En Iyi Resimden Yazı Fontu Bulma Sitesi Hangisi?” için 4 yorum

 • Ekim 23, 2017 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Hocam sayende resimdeki fontu bulma işini çözdüm be. Çok sağol 🙂

  Yanıtla
  • Ekim 23, 2017 tarihinde, saat 14:01
   Permalink

   Faydalı olabildiysek ne mutlu bize 🙂

   Yanıtla
 • Ocak 24, 2018 tarihinde, saat 21:21
  Permalink

  Selam Hocam,
  Umarim yardimci olursunuz elimde 1993, tarihli bir evrak var fakat yazi tipi bana oldukca yeni gibi geldi.
  Soz konusu evraki size maill atsam bakarmisiniz, her hangi bir islem yapmadan once. iyice emin olmak istiyorum.
  Saygilar,
  Nevin.

  Yanıtla
  • Ocak 24, 2018 tarihinde, saat 22:18
   Permalink

   Selamlar Nevin Hanım.
   Yazı içerisinde anlattığım gibi fontu bulmaya çalıştığınızda ne tür bir sorun ile karşılaşıyorsunuz? Ben de deneyebilirim elbette fakat yazıda liste şeklinde verdiğim üç siteyi de denemenizi öneririm. Yine olmazsa görselinizi iletişim sayfamızda bulunan mail adresine gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir