Uzun Pozlama Nedir? Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

Uzun pozlama çekim teknikleri konusu aslında çok geniş bir konu olmasına rağmen tek bir yazıda en can alıcı noktaları anlatacağım. Bu yazıda asıl hedefimiz uzun pozlama nedir ve uzun pozlama nasıl yapılır konularında resimli anlatımla bilgi sahibi olmaktır. Bu konuya değinirken sık olarak geçecek olan bazı terimlerin ne olduklarını da anlatacağız. Ayrıca uzun pozlama ayarları nasıl yapılır ve değerleri nasıl ayarlanır öğreneceksiniz. Uzun pozlama örnekleri ile süslediğim makalemize başlayabiliriz.

Yazı içeriği temel başlıklar


Uzun pozlama nedir?

Uzun pozlama tekniği yani Ingilizce tabiri ile long exposure, aslında her yerde yazan çok karmaşık bir tabir değildir. Özgün ve anlaşılır bir tanımla şöyle söyleyelim. Fotoğraf çekebilmek için elde çekim imkanı sunmayan ortamlarda (perde hızının 1/60’dan az olduğu az ışıklı ortamlarda) makinemize belirli ayarlar yapmamızı gerektiren çekim tekniğidir. Basitçe mantığını şöyle söyleyelim. Hani bir arkadaşınızı fotoğraf çekerken kendisi hareket halindeyse silik bir görüntü oluşur ya. İşte o fotoğraf aslında uzun pozlanmış bir fotoğraf olmuştur. Eğer siz o fotoğrafı telefonunuzu veya fotoğraf makinenizi sabit bir yere koyarak çekmiş olsaydınız. Sadece hareket halindeki uzuvları hareketli çıkarken fotoğraftaki kalan tüm kısım sabit olacaktı. İşte şelale fotoğraflarındaki tüllendirme tekniği, yıldız pozlama tekniği ve diğer uzun süreli pozlamada bu mantık yatıyor.

Şelale uzun pozlama tüllendirme tekniği


Long exposure fotoğrafçılık terimleri

Enstantane hızı

Tam anlam karşılığı perde hızı olarak nitelendirilebilir. Makinenin içine giren ışığın ne kadar süre sensöre aktarılıp görüntünün alınacağını belirleyen hızdır. Karanlık ortamda veya uzun pozlama tekniği anlatımında sık kullanacağımız terimdir kendisi.


Diyafram

Fotoğraf makinesine giren ışığı ve net alan derinliğini (alan deriniği) kontrol etmemizi sağlayan objektif içerisinde bulunan bıçakların oluşturduğu yapıdır. F harfi ile gösterilir. (Yani fonun – arka planın flu veya net olmasını kontrol eder)


ISO

Analog makinada ASA olarak bilinen bir terimdir. DSLR makinelerde ise ISO olarak bilinir. Makinedeki sensörün, ışığa olan duyarlılık derecesidir. Fakat her yerde yazan bu anlaşılmaz tabirin yerine daha anlaşılır açıklama yapmak isterim. ISO Işığın elde çekim imkanı olmayan ortamlarda yani elde çekim imkanın bulunmayan ortamlarda enstantane hızını arttırabilmemiz için makineye yaptığımız fotoğrafa yüklediğimiz yapay ışık takviyesidir. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. ISO değerini fazla yükselttiğinizde fotoğrafa negatif etkiler. Kırmızı ve mavi noktacıklar oluşturur. Buna gren, kumlama veya gürültü diyoruz.


Uzun pozlama için gerekli malzemeler (ekipmanlar)

Tripod, monopod vb. makineyi sabitleyici ekipman
– Gündüz uzun pozlama için ND Filtre
– Kablolu yada kablosuz uzaktan kumanda


Uzun pozlama nasıl yapılır?

– Öncelikle makinenizi sabitlemeniz gerekiyor. Makinenizi herhangi bir zemine koyabileceğiniz gibi bu iş için tasarlanmış tripod vb. ekipmanları da kullanabilirsiniz. Önerim tripod kullanmanızdır.
– Daha sonra çekeceğiniz konuyu kadrajınızda ayarlayınız. Eğer gece uzun pozlama yapacaksanız hava kararmadan kadrajınızı ayarlamanızı öneririm.

Uzun pozlama nedir? Uzun pozlama ayarları


Uzun pozlama ayarları nasıl olmalı?

– Öncelikle long exposure fotoğrafları için kesinlikle M modunu yani Manuel modunu kullanmanızı tavsiye ederim. Uzun süreli pozlama ayarı nedir? Fotoğrafınızı çekeceğiniz mekanın ışık durumuna göre fotoğraf makinenizin ayarları değişiklik gösterecektir. Fakat genel olarak uzun pozlamada makineye giren ışığın fazla olmasını isteriz. Makineye girecek ışık fazla ise ISO kullanmaya da ihtiyacımız yoktur. Yani ISO değerini minimum 50 veya 100 gibi bir değer ayarlamalısınız. Perde hızı yani enstantane hızı değerini ise 1/60 ‘dan yavaş bir değer ayarlamalısınız. Yani 2 saniye, 3 saniye, 10 saniye, 30 sn gibi. Fakat tüm bu ayarlamalar daha önce de söylediğim gibi ortamdaki ışığa göre değişiklik gösterir.

Fotoğraf makinesinin ayarlarını değiştirip çekim denemeleri yaparak en iyi tecrübeyi sağlarsınız. Bu fotoğraf tekniğinde perde hızını yavaş tutmak istediğimiz için diyafram değerini (F) ise büyük bir değer ayarlayabilirsiniz. Yani diyaframı kısmak dediğimiz olay. Örneğin açık bir diyafram olan 3.5 değil de 8, 11, 13 gibi değerler olabilir. Tabiki yine söylüyorum ortam ışığına göre değişebilen ayarlardır bunlar.


Uzun pozlama ipuçları ve püf noktaları

– Tripod (üç ayak) gibi bir sabitleyici kullanın.
– Pozlamayı başlatırken deklanşöre basım esnasında oluşabilecek titremeleri önlemeye karşı uzaktan kumanda kullanınız. Veya 2 sn veya 30 saniye geri sayım modunda çekimi başlatınız.
– Işığın bol olduğu ortamda gündüz uzun pozlama yapabilmek için karartıcı veya ND filtreler (Neutral Density filter) kullanın.
– 30 saniyenin üzerinde uzun pozlama yapmak için Bulb modunu kullanın. Bulb modu sayesinde ne kadar isterseni o kadar süre boyunca pozlama yapabilirsiniz. (Bulb modunda geri sayımla çekim başlatılamayacağı için uzaktan kumanda kullanmak zorundasınız)
– Bu teknikle çekilen fotoğraflarda gren (kumlama) oluşabildiği için bunun önüne geçebilmek adına RAW (ham) formatta çekim yapmanız da işinize yarar.

* Yukarıda kısaca değindiğim gibi yıldız pozlama tekniği gibi bir teknik uyguluyorsanız gün ışığında kadrajınızı ayarlamanız yararınıza olacaktır. Gündüz fotoğrafı çekeceğiniz manzarayı doğru bir açıyla görmenize olanak tanır.
* Makine objektif veya gövdelerinde bulunan görüntü sabitleyici – titreşim engelleyiciler elde çekim tekniklerinde çok kullanışlıdır. Fakat makineniz tripod üzerinde zaten sabit olduğu için bu özelliğe gerek yoktur. Hatta açık kalması durumunda negatif etkileyerek fotoğrafta titrek görüntü olşumuna ve netik kaybına neden olur. Bu yüzden Canon fotoğraf makinesi objektiflerinde (IS) Nikon fotoğraf makinelerinde ise VR olarak bilinen titreşim engelleyici özelliğini uzun pozlama çekim tekniklerinde kapatmanızı öneririm.
* Çekim esnasında tripodu sağlam bir zemine yerleştiriniz. Ayrıca tripodunuzu seçerken sağlam ve ağır olmasına özen gösteriniz ki bir rüzgarda uçmasın ya da sallanıp güzelim pozlamayı boşa çıkarmasın 🙂

Kaynak camı el yapımı nd filtre


Gündüz uzun pozlama için filtre (ND Filtre) tavsiyesi

– Filtre tavsiyesi konusunda aslında şimdiye kadar hiç bir ND filtre (Neutral Density) kullanmamış biri olarak size bir öneride bulunamayacağım. Öğrenci olmam dolayısı ile bir ND filtre alamadım. Fakat evde kendi ND filtremi yapmıştım. Kaynak camından el yapımı nd filtre nasıl yapılır derseniz de şuradaki kaynağı örnek aldım. Evet netlik ve keskinlik ND filtreler kadar iyi olmuyor fakat güzel tecrübeler edindim.


Uzun pozlama fotoğraf teknikleri nerelerde kullanılır ve neler çekilebilir?

– Gökyüzü ve bulutlar
– Yıldırım (şimşek) fotoğrafları
– Deniz
– Iskele
– Şelale, nehir ve dere çekimlerinde uzun pozlama ile tüllendirme tekniği
– Geniş açı lensler ile
– Araba veya Trafik
– Bulaşık teli kıvılcımları veya ateş ya da el feneri ile ışıkla boyama (ışıkla yazı yazma)
– Yıldız pozlama
– Gondol, renger gibi lüna park ışıklarını pozlamak.. gibi çoğaltılabilir

Umarım uzun süreli pozlama (long exposure) hakkında yazdığım bu makale faydalı olmuştur. Olabildiğince özet ve rehber niteliğinde olmasına özen gösterdim. Uzun pozlama örnekleri olması açısından yazı içerisine eklediğim en iyi fotoğraflarımı da umarım beğenirsiniz. Işığınız bol olsun 🙂 Kalın sağlıcakla..

Bir önceki yazımız olan Intro Yapma Sitesi ile Intro Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Uzun Pozlama Nedir? Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • Aralık 10, 2017 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  Hocam internetteki en kapsamlı anlatımı yapmışsınız. Tam bir rehber niteliğinde olmuş. Öncelikle teşekkür ederim. Fakat cep telefonlarından uzun pozlama yapabilmemizi sağlayacak bir uygulama var mı? Böyle bir program biliyorsanız çok işimize yarayabilir. Android ve ios iphone uzun pozlama programı ile ilgili bir cevap yazarsanız sevinirim. Sizin de ışığınız bol olsun. Fotoğraflarınız da bir harika.. Selamlar..

  Yanıtla
  • Aralık 10, 2017 tarihinde, saat 13:50
   Permalink

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Böyle uygulamalar mevcut elbette. Konu içerisinde bahsetmemiştik sizin sormanız iyi oldu. Size önerebileceğim andorid ve ios uygulamaları yorumumun altına ekledim. Hepsiyle de telefonla uzun pozlama yapabilirsiniz. Tabiki tripod şart 🙂

   Öncelikli önerim: Camera+
   Andorid indirme linki
   ios indirme linki

   İkinci önerim: Slow Shutter Cam
   Anroid verisyonu
   ios versiyonu

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir